Zákaznícka podpora:info@podnalov.sk

Ako vybrať nočné videnie

 

Pri výbere nočného videnia si každý záujemca musí dobre premyslieť na aké účely bude tento prístroj najčastejšie využívať. Vybrať si dnes môžete doslova čokoľvek. Mnoho výrobcov ponúka rozmanité typy prístrojov na nočné videnie s rôznymy parametrami, ktoré sú predurčené na najrôznejšie účely a potreby zákazníka.



Čo musíte zvážiť pri výbere nočného videnia?



  • Digitálne / analógové nočné videnie – analógový prístroj predstavuje klasiku, ktorá sa v súčasnosti vypracovala na špičkovú úroveň a obraz tvorí pomocou fotonásobiča. Zachytené zbytkové svetlo tisícnásobne zosilnia zobrazia v okuláry, kďe ho vidí užívateľ. Digitálne nočné videnie musí najskôr naakumulovať dostatok fotónov, až potom vytvorí v okuláry obraz. Funguje v podstate ako akumulátor fotónov, a preto pracuje s miernym časovým oneskorením. Digitálne prístroje na nočné videnie sú náročnejšie na spotrebu energie a vyžadujú viac batérií, analógové zariadenia sú zase náchylné na poškodenie optickej sústavy pri nadmernom ožiarení príliš silným svetlom.

 

  • S prísvitom / bez prísvitu – Väčšina typov nočných videní využíva pri generovaní obrazu prídavný zabudovaný IR prísvit, ktorým ožiari pozorované prostredie, odrazené IR žiarenia mnohonásobne zosilní a premení ho na viditeľné svetlo. Spravidla sú nim vybavené digitálne prístroje avšak môžu ho využívať oba typy nočných videní. Dôležitým kritériom je vlnová dĺžka emitovaného infračerveného žiarenia. Obvykle sa pohybuje od 800 do 950 nm. Napr. poľovníci by mali vedieť že vyššia vlnová dĺžka od 900 nm je vhodnejšia na lov, pretože zver už na toto žiarenie nereaguje vôbec alebo len veľmi málo.

 

  • Monokulár / binokulár / okuliare – Konštrukčné hľadisko je pri výbere prístroja taktiež veľmi dôležité. Pre naozaj kvalitné pozorovanie, kedy trávite veľa času nazeraním cez nočné videnie je vhodnejší práve binokulár. Nemusíte tak jedným okom neustále „žmúriť“ a druhé si zase namáhať. Pozoovanie oboma očami je komfortnejšie, úchop oboma rukami je taktiež oveľa pohodlnejší. Binokuláry sú však spravidla drahšie, pretože obsahujú všetky prvky nočného videnia dvakrát čo nevyhnutne ovplyvní aj cenu prístroja. Monokulár je zas vhodnejší pokiaľ ste niekde v teréne, môžete ho mat neusátel pri sebe napr. aj vo vrecku. Je menší ľahší kompaktnejší a pzorovaní s ním ľahko zvládnete aj jednou rukou, zatiaľ čo druhú máte voľnú. Existujú tiež okuliare na nočné videnie, ktoré sú upevnené priamo na hlavu, tak aby ste mali voľné obe ruky a mohli sa pohodlne presúvať s voľnými rukami. Podrobnejšie delenie prístrojov na nočné videnie nájdete TU.

 

  • Generácie – Pri výbere analógového prístroja máte na výber z niekoľkých generácií (0.gen – 4.gen). V zásade platí, že čím je vyššia generácia tým je vyšší výkon prístroja avšak aj jeho cena. 0-tá generácia sa už v podstate nevyrába a 4-tá generácia je pre bežných užívateľov skoro nedostupná. Na bežné pozorovanie stačí aj 1. Gen. Avšak pri tomto type prístroja treba počítať so značnou distorziou (skreslením) obrazu spôsobeným konštrukčným usporiadaním prístroja. Obraz týchto prístrojov je jasný a detailný len v strede a smerom ku okrajom tmavne a skresľuje sa. Nočné videnie 2. Generácie produkujú jasný a zreteľný obraz bez deformácií v celej jeho šírke – aj na okrajoch.

Pri výbere Vášho nočného videnia si teda dobre premyslite, o aký prístroj máte záujem a s kúpou sa určite neponáhľajte. Zvážte všetky dôležité faktory, ktoré sme menovali a ak si stále nebudete istý správnosťou Vašej voľby nechajte si poradiť od nás. A nezabúdajte, že je tu ešte ďalšia možnosť – termovízia. O tej si podrobnejšie napíšeme inokedy.