Zákaznícka podpora:info@podnalov.sk

Ktorý je správny ďalekohľad?

Ďalekohľad si vyberáme najmä podľa účelu, na ktorý ho chceme využívať. Na turistiku sú najvhodnejšie ďalekohľady menších rozmerov ako napr. Bushnell Powerview 10x32. Na poľovné účely si vyberáme ďalekohľady väčších rozmerov, vodeodolné a odolné voči zahmlievaniu (plnené dusíkom) a vhodné je ak sú aj pogumované kvôli väčšej odolnosti, najobľúbenejšie poľovnícke ďalekohľady u nás majú rozmery 7x50, 10x50, 10x56 a ďalekohľad 8x56

ČO ZNAMENAJÚ TIE ČÍSLA A OZNAČENIA?

Najzákladnejšie označenie ďalekohľadov je 7x50, 10x50, 8x40 a tak ďalej, čo tie čísla ale znamenajú? Prvé číslo predstavuje zväčšenie, ďalekohľady 7x50 vám teda 7x zväčšia obraz, druhé číslo v tomto prípade 50 je veľkosť objektívu v mm., čím vyššie číslo objektívu, tým bude ďalekohľad väčší preto s tým treba rátať. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšie priblíženie, tým majú ďalekohľady menšiu sveteľnosť a čím väčší objektív, tým je vyššia aj svetelnosť čo je dôležité najmä pri pozorovaní za šera.

Ďalej sa najčastejšie môžme pri ďalekohľadoch stretnúť s nasledovnými pojmami:

WA (CF prípadné iné podľa výrobcu): širokouhlý obraz, väčšie zorné pole

Hranoly: Hranol BAK-4 je kvalitnejší ako BK-7. Samozrejme aj drahší. Ide o kvalitu optického skla. Šošovkový systém BAK zvyšuje kontrast a svetelnosť ďalekohľadu.

Antireflexné vrstvy zväčšujú svetelnú priepustnosť, zlepšujú kontrast, redukujú lesk a znižujú množstvo odrazov. Poznáme nasledovné vrstvy (od najslabších po najlepšie):

Coated: Jedna vrstva na aspoň jednej šošovke.
Fully Coated: Jedna vrstva na všetkých šošovkách a hranoloch.
Multi-Coated: Viacvrstvová aspoň na jednom objektíve.
Fully Multi-Coated: Niekoľko vrstiev na všetkých šošovkách a hranoloch.

Stretávame sa s viacerými antireflexným vrstvami: s modro-fialovou, s červenou, ale aj s modro-zelenou, oranžovo-červenou. Najkvalitnejšie bývajú červená a tmavozelená.

Zorné pole: udáva veľkosť plochy, ktorú uvidíte v ďalekohľade pri pohľade na 1km

AKÉ ĎALEKOHĽADY SÚ NAJVHODNEJŠIE PRE MŇA?

Pri optike vo všeobecnosti platí, že za kvalitu sa pripláca, pri vyšších sumách môžete čakať aj vyššiu kvalitu, na bežné používanie však nepotrebujete investovať tisíce eur, môže vám poslúžiť aj lacnejší ďalekohľad. Pri výbere si treba určiť koľko môžete investovať a na čo ďalekohľad budete používať, v prípade nejakých otázok nás kľudne kontaktujte.

CHYBY PRI VÝBERE ĎALEKOHĽADOV

  • Čím väčšie zväčšenie tým lepšie? NIE! Neodporúčame kupovať ďalekohľady s extrémnym priblížením, veľké priblíženie je v konečnom dôsledku nepoužiteľné pretože obraz stráca sveteľnosť navyše na takéto priblíženie potrebujete statív aby sa vám obraz netriasol. V neposlednom rade sa aj výrazne zmenšuje zorné pole.
  • Dva podobné ďalekohľady majú inú cenu, platím len za značku? Značka má určite vplyv na cenu, na cenu však vplývajú aj faktory ako konštrukcia optickej sústavy, zloženie použitého skla v šošovkách, použité hranoly, použité antireflexné vrstvy...
  • Nepokúšajte sa nájsť univerzálny ďalekohľad, väčšinou takáto snaha skončí pri výbere ďalekohľadu s variabilných zväčšením (napr. 10-30x50) čo je chyba, pretože takýto ďalekohľad bude mať nižšiu kvalitu obrazu

Ďalšie informácie o ďalškohľadoch nájdete aj na webe 123dalekohlad.eu.

Ako vyberať ďalekohľady na našej stránke?

Vzhľadom na veľký výber, ktorý vám ponúkame, sme pre vás pripravili niekoľko "filtrov" produktov, tieto nájdete nižšie na stránke pod výpisom podkatégorií, je to cenový filter, na ktorom si môžete určiť cenu Od - Do a iba ďalekohľady spĺňajúce túto cenu vám zobrazíme, ďalej máte možnosť si vyfiltrovať ďalekohľady podľa značky a podľa určenia  napr. poľovnícke, turistické a v neposlednom rade sa môžete riadiť tým, ktoré ďalekohľady odporúčame.